česky english guestbook guestbook

Toulky Žďárskými vrchy s binokulárem a mikroskopem (Make binoculars and a microscope your travel partners), 2016, brožovaná A5, laminovaná obálka, 80 stránek, z toho 20 barevných příloh, převážně fotografických, text český a anglický. Cena 70 Kč. (Knížku si můžete objednat prostřednictvím emailu, poštovné je 50 Kč.)

Knížku jsem postupně sepisoval při našich "expedičních výšlapech" do tichých a čistých krajin mokřadů, kam mě doprovázel mikroskop, a při hřebenových výletech do míst s luxusní tmou, vzdálených od větších měst, odkud se s turistickým binokulárem vydávám na toulky noční oblohou. Postupně tak vznikl stručný turistický průvodce vybranými nejen zajímavými ale i krásnými mikroskopickými a jindy naopak vesmírnými krajinami, do nichž lze vstupovat tím nejpřirozenějším způsobem. Žádná speciální výbava není nutná. Postačí jenom zvědavost a zájem podívat se do míst, jejichž popis v dostupných informačních materiálech pro turisty chybí. Vstupenkou do těchto nádherných světů může být jen pár základních orientačních bodů a postupů, které jsou v knize i prakticky vysvětleny.

 

Kopce k horám mají blízko, 2017, brožovaná A5, laminovaná obálka, 108 stránek, z toho 20 barevných příloh, převážně fotografických, text český. Cena 80 Kč. (Knížku si můžete objednat prostřednictvím emailu, poštovné je 50 Kč.)

Texty vznikaly v pracovních dnech, převážně mezi půl sedmou a půl osmou ranního civilního času. Vycházívám na jeden ze zdejších hřebenů, abych přivítal nový den a zároveň se do něj tak nějak rozešel. Lesní cesty i cestičky jsou liduprázdné a v tichu budícího se dne se pěkně a volně přemýšlí. Nikomu a nikde v této době příliš nechybím, a tak si v sobě chvíli nesu pocit přepychu osobního vlastnictví této hodinky. Kniha je o širokém a dalekém rozhlížení se krajinami rozprostírajícími se kolem nás a o schopnosti a umění se divit. A také o lidech, kteří nám svými objevy prošlapali cestu k pochopení těch nejkrásnějších tajemství atmosférické optiky nebo například tvorby sněhových vloček, s nimiž se na našich výletech potkáváme a vždy je obdivujeme.

O obou knížkách jsem měl menší povídání v Českém rozhlasu Vysočina.

Published on  July 17th, 2019

© 2022 - bloumani.cz
get-simple.info